Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere çok ilginç bir haberden bahsedeceğim. Bildiğiniz gibi Microsoft, PC Game Pass ile oyun severlere binlerce oyunu uygun fiyata sunuyor. Ama bu oyunları oynamak için güçlü bir bilgisayara ihtiyacınız var, değil mi? İşte burada devreye Nvidia giriyor!
Nvidia, GeForce Now adlı bir bulut oyun hizmeti sunuyor. Bu hizmet sayesinde internet bağlantınız yeterliyse, düşük özellikli bir bilgisayar, Mac, Chromebook, telefon, tablet veya TV ile yüksek kalitede oyun oynayabiliyorsunuz. Üstelik Nvidia’nın RTX 4080 kartlarının gücünden faydalanabiliyorsunuz. Bu da demek oluyor ki, ray tracing ve DLSS gibi teknolojileri destekleyen oyunları akıcı bir şekilde deneyimleyebiliyorsunuz.
Peki bu iki dev şirket arasında nasıl bir anlaşma oldu? Microsoft ve Nvidia, PC Game Pass oyunlarını GeForce Now hizmetine getirmek için 10 yıllık bir ortaklık imzaladılar. Bu ortaklık sayesinde PC Game Pass aboneleri, GeForce Now üzerinden seçili Xbox PC oyunlarını oynayabilecekler. Bu oyunların tam listesi henüz belli değil ama büyük ihtimalle Halo, Forza, Gears of War gibi popüler seriler yer alacaktır.
Bu anlaşmanın arkasında yatan sebep ise Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma girişimi. Microsoft, 69 milyar dolar karşılığında Activision Blizzard’ı bünyesine katmak istiyor ama bu işlem bazı ülkelerde ve rekabet kurullarında sorun çıkarıyor. Microsoft, bu sorunları aşmak için rakip bulut oyun hizmetlerine de Xbox PC oyunlarını sunmayı taahhüt etti. Böylece bulut oyun sektöründe daha adil bir rekabet ortamı sağlanmış olacak.
Bu anlaşma hem Microsoft hem de Nvidia için çok avantajlı görünüyor. Microsoft, PC Game Pass’in erişilebilirliğini artırarak daha fazla abone kazanabilir. Nvidia ise GeForce Now’ın cazibesini artırarak daha fazla kullanıcı çekebilir. Tabii bu anlaşmanın son kullanıcıya da faydası var. Artık PC Game Pass oyunlarını istediğiniz cihazda oynayabileceksiniz.
Siz ne düşünüyorsunuz? Bu anlaşma sizi heyecanlandırıyor mu? PC Game Pass ve GeForce Now abonesi olmayı düşünüyor musunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.